Drastické diety nejsou výsadou jen žen

Pokud se snaha shodit nějaký ten kilogram řeší zdravým jídelníčkem a pohybem, pak je vše jistě v nejlepším pořádku. Někdy ale zacházejí „dietářky“ opravdu až na samou hranici. V historii je zřejmě jednou z nejznámějších žen, které byly posedlé dokonalou postavou, císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sissi. Už ve chvíli, kdy zjistíme, jak tuto záležitost řešila, asi usoudíme, že potřebovala spíše jiného odborníka.

socha císařovny Sissi

  • Její strava sestávala ze šťáv ze syrového hovězího masa a silných hovězích vývarů.
  • Aby nebyl její jídelníček příliš jednotvárný, občas si dopřála i mléko.

Vzhledem k tomu, že jídlo by mělo patřit k jednomu z příjemných potěšení, příliš radostí si asi tato věčně štíhlá dáma asi neužila. Její dietní snažení překazil anarchista Luigi Lucheni, když jí vrazil do hrudi pilník. Traduje se, že díky maximálně utaženému korzetu své zranění v prvních chvílích ani nezpozorovala.

  • Až ve chvíli, kdy se jí udělalo nevolno a bylo nutné korzet uvolnit, všimla si její průvodkyně, dvorní dáma, že je císařovna zraněná.
  • Zanedlouho, ve svých jedenašedesáti letech, císařovna Sissi umírá.

I muži mají své diety

Touha po dokonalém těle nebyla ale jen výsadou žen. V historii se najde celá řada stejně posedlých mužů, kteří si chtěli zachovat štíhlou postavu i za cenu ztráty zdraví.

  • Krásným, nebo spíše děsivým příkladem, je slavný spisovatel George Gordon Byron.


busta spisovatele Byrona
Jeho dieta byla složena z octa a brambor. Tento muž to ale se svým tělem myslel celkem dobře a netušil, že mu ubližuje. Věřil tomu, že ocet očišťuje, a tak se dal do každodenního popíjení tohoto „lahodného moku“. A aby dostal do těla něco vydatnějšího, zajídal bramborami, namočenými v octu.

  • Výsledky se dostavily.

    • Začaly ho trápit úporné průjmy a dostavila se zákonitě i bledost.
    • Průjmy způsobily hubnutí a bledá líc byla v 19. století velice žádoucí.

Spisovatel George Gordon Byron zemřel ve svých 36 letech na břišní tyfus.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku