Auto budoucnosti: jaká auta budou řídit naše děti a vnoučata

Jaké bude auto blízké budoucnosti? Ekologické vozidlo, chytřejší a funkčnější, s vysoce účinnými motory a lehčími materiály. A díky 5G bude vozidlo komunikovat v reálném čase s okolním prostředím pomocí stále vyspělejších a spolehlivějších systémů autonomního řízení. 
Automobil budoucnosti se blíží, i když méně rychle, než by technologie umožňovala. „Motor z roku 2000 bude krásný a lesklý, bude rychlý a tichý, bude to delikátní motor, bude mít kalibrovaný výfuk a vůni, která neznečišťuje,“ zpíval Lucio Dalla již v roce 1976 a představoval si epochální proměnu v automobilovém sektoru v příštích 25 letech. 

interiér automobilu

Světem se dnes šíří i citát, který byl připisovaný Billovi Gatesovi (ten to ale popřel): „Kdyby společnost General Motors udělala technologický pokrok jako počítačový průmysl, dnes bychom řídit auta, která stojí 25 dolarů a ujedou 400 km na litr benzínu “. Ať už tuto frázi proneslo kdokoliv, byla by to hezká pohádka.
V posledních letech však automobilové společnosti konečně začínají na auta budoucnosti myslet a nyní se revoluce v automobilovém průmyslu zdá být před branami (elektroauta, autonomní řízení automobilu, diagnostické systémy na dálku, umělá inteligence, sdílení automobilu, integrace s domácností). Ale jaké bude opravdu auto budoucnosti?
Podle odborných odhadů se slibované novinky automobilové revoluce projeví brzy, již v roce 2025. Klíčem k rozvoji bude samozřejmě technologie, ale faktory, které tuto změnu povedou, budou čtyři:
• Auto budoucnosti bude „zelené“, protože spotřebitelé i vlády vyvíjejí tlak na automobilový průmysl, aby snižoval emise CO2 (což v současnosti představuje pro dopravu 20% celkových skleníkových plynů).

moderní automobil

• Pohodlí a ekonomika bude dalším klíčovým problémem, protože s nárůstem městské populace dramaticky roste doprava, a zatímco automobily nejsou v 95% plně využívány, rostou náklady na jejich pořízení i provoz. To nabízí různé obchodní příležitosti i v oblasti sdílení automobilů.
• U automobilu do roku 2025 dojde k vývoji v oblasti bezpečnosti, který je rovněž nezbytný z důvodu stárnutí populace (a tedy i motoristů).
• Trh s automobily je podle zpráv z vyspělých zemí stabilní, ale v rozvojových zemích se podle průzkumů trhu uskuteční závratná expanze.
Automobilový průmysl se bude vyvíjet také díky konkurenci nových technologických společností. A řidič v budoucnosti?  Údajně se také změní a na auto se bude dívat jiným způsobem.  Auto již nebude symbolem stavu, ale stane se sdíleným prostředkem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku