Lužické a Jizerské hory – klenoty na severu Čech

Ať už se epidemie koronaviru bude vyvíjet jakkoli, jedno je jisté – na základě statistik jsme zaznamenali nárůst zájmu o tuzemské dovolenkové pobyty. Přispívá k tomu větší pocit bezpečí nejen na cestách, ale i v ubytovacích zařízeních, a zároveň jistota, že máme domů relativně blízko, a že zdravotnická zařízení kapacitně stíhají ošetřit pacienty nejen infikované virózou, ale i v případě náhlého úrazu.
Mnozí z nás tak mají příležitost si uvědomit, že i docela malá země v srdci Evropy ukrývá přírodní bohatství a historické památky, a že bychom jim měli věnovat pozornost minimálně stejnou, s jakou se vydáváme na cesty do zahraničí.

panorama Jizerských hor

Každý region vám má co nabídnout

Československo za socialismu strádalo v mnoha směrech, tím nechceme tvrdit, že vše bylo tehdy špatné (jako dnes není vše úplně o.k.), ale přece jen se tolik pozornosti nevěnovalo ochraně historických památek, péči o jejich renovaci a zachování kulturního dědictví. To samé jsme mohli zaznamenat i s okolní přírodou. Jedním z příkladů byla těžba hnědého uhlí pod Krušnými horami a vliv oxidu siřičitého na lesní porost zejména v jizerských, Lužických a Krušných horách.
A právě tam bychom vás rádi pozvali na prodloužený víkend, a možná i na delší dovolenkový pobyt. Budete možná překvapeni, s jakými přírodními krásami se tu setkáte, a především tu odhodíte starosti za hlavu, zbavíte se stresu a užijete si tolik potřebného klidu a pohody.

roubenka v Lužických horách

Lužické hory – říká se jim „zapomenutá země“, krajina je velmi řídce osídlena, ale stojí za to ji navštívit. Zkuste pro začátek třeba výšlap na horu Luž, odkud je překrásný výhled do okolí. Ubytujte se v Horní Světlé, je zde řada krásných roubených chalup, nedaleko odtud přehrada Naděje, Ledová jeskyně, v Krompachu tisíc let starý tis.
Jizerské hory – těm se zas přezdívá „země rozhleden“, dechberoucí pohledy na hornatý terén vám nabídnou rozhledny Královka, Tanvaldský špičák, Černá Studnice, Bramberk, Slovanka, Štěpánka a Maják Járy Cimrmana v Příchovicích. Do „Jizerek“ se vyplatí vycestovat hlavně v létě, jsou tu nádherné terény pro cyklistiku i pěší turistiku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku