Ne každý má palác

Každý normální člověk někde bydlí. Tedy má nějaké to místo, kde je doma, kde má svůj majetek a třeba i nějaké ty osoby sobě blízké. Musí tomu tak být, a to z mnoha důvodů, jež všichni známe, jež si ale nejednou ani nepřipouštíme, dokud máme kde hlavu složit.
Většina z nás tedy bydlí. Někdo má svůj dům, někdo alespoň byt, někomu pak musí stačit k bydlení třeba i jenom podnájem, ubytovna, chata, mobilheim a podobně. A ti největší ze smolařů či asociálních jedinců pak bydlí někde pod mostem, v kontejnerech či přímo na ulici.

bílá vila

O tom, jak kdo bydlí, rozhodují obvykle peníze. Ten, kdo jich má minimum, si pochopitelně jenom těžko něco shání a musí vzít často zavděk čímkoliv, co je laciné, i za cenu toho, že nejde o nic světoborného, ale spíše o nějakou tu nevyhovující prostoru v nějaké ruině, zatímco ti bohatí si mohou koupit nebo nechat postavit klidně i učiněný královský palác. A protože většina z nás není ani bohatá, ani zcela chudá, bydlíme většinou v bytech či rodinných domcích určených právě pro střední třídu.
Ovšem i na palác, i na ubohý kamrlík, i na něco mezi tím si dnes musí člověk vydělat. Žádná nemovitost – snad jen vyjma té zděděné – nespadne nikomu sama do klína. A protože se pohybují ceny nemovitostí hodně vysoko, protože jde nejednou i o astronomické částky, musíme si na to často i půjčovat. A protože finanční instituce půjčují, zpravidla ve formě hypoték, je o nemovitosti zájem a tyto zdražují a zdražují. A dostávají tím do svízelné situace další lidi, kteří bydlení teprve hledají.

bytový dům

A tak se u nás obvykle bydlí. Ovšem mnozí z těch, kdo mají svou střechu nad hlavou, tuto teprve splácejí. Což se někdy vleče i dlouhá desetiletí. A tito, stejně jako lidé žijící v podnájmech, tak nemají své jisté, dokud takovou nemovitost koupenou dejme tomu na hypotéku nesplatí. A když jim něco zkomplikuje život, nejednou o užívanou nemovitost přicházejí. A někdy mohou skončit i na ulici.
Ale tak už to asi musí být. Lidé totiž musí někde bydlet, aby mohli normálně žít, ale tuto možnost nikdo darem nedostane. A proto by si měl člověk šetřit. Aby jednou neskončil jako bezdomovec. Protože pod mostem to není nic moc bydlení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku