Zámek Schönbrunn – nejkrásnější habsburská studánka

Jestliže se někdy vydáte k našim jižním sousedům do Rakouska, pak nezapomeňte navštívit úchvatný zámek, který najdete přímo ve Vídni. Můžete ho najít i pod označením „nejkrásnější habsburská studánka“. Zkušení cestovatelé už jistě uhodli, že se jedná o zámek Schönbrunn.

  • Když spatříte tento rozlehlý a dechberoucí areál, pak se snad ani nedá uvěřit tomu, že to byl kdysi pouze lovecký zámeček.

    • To je už ale velice dávno.

zámek

V 16. století byl tento lovecký zámeček obklopen rybníky a lesy. Panstvo odtud tedy vyráželo na oblíbené hony. Jednou ze zajímavostí tohoto zámku je, jak vlastně přišel ke svému jménu. Pověst praví, že se roku 1619 na lov do tamějších lesů vydal také císař Matyáš. My ho známe z historie jako mladšího bratra císaře Rudolfa II. Matyáš se vydal za vyhlédnutou zvěří, ale jeho pozornost v tom okamžiku upoutalo docela něco jiného. Místo srny na něj za houštím čekala ukrytá studánka. Matyáš zvolal „Schöner Brunn!“.

  • Když na místě loveckého zámečku o pár let později nechala habsburská rodina vystavět výstavní letohrádek, dostal jméno Schönbrunn.
  • Kolem zámku vyrostly překrásné zahrady a toto místo se proměnilo v malý ráj na zemi.

zámecký park

Smutný osud potkal Schönbrunn ve válce s Turky

Netrvalo to dlouho a zámek i jeho okolí bylo proměněno v hromadu sutin a velkou spoušť. Roku 1683 se o tento zmar postarali Turci, kteří přitáhli na Vídeň. Habsburkové se nevzdávali a už o čtyři roky později nechali na tom samém místě vystavět reprezentativní sídlo pode návrhu známého architekta Fischera z Erlachu.

  • Před samotnou stavbou ale nastal malý problém.
  • Pan architekt se nechal příliš unést a jeho návrh u panstva neprošel.

    • Prostě nebyl dostatek financí.

Fischer udělal drobné úpravy a výsledek jeho práce můžeme dnes obdivovat. Konečnou podobu ale získal až díky císařovně Marii Terezii, která zámek dostala jako dar od svého otce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku