Bezdětnost jako stále častější životní rozhodnutí

Dříve byla bezdětná žena odsuzovaná za to, že nedělala to, co se po staletí považovalo za její první a nejdůležitější úkol: porodit mnoho zdravých dětí, nejlépe chlapců.
Není divu, že ve třicátých letech (což není tak dávno) spisovatelka Simone de Beauvoirová skandalizovala své publikum tím, že v nejistých termínech uvedla, že žena k tomu, aby se cítila naplněná a spokojená, nemá jako jediný prostředek mateřství.
Volba života bez dětí je dnes považována za normální rozhodnutí, které už není stigmatizováno.

žena na cestách

Díky sociálním a ekonomickým problémům, pozdějšímu vstupu do světa práce, nestabilitě ve vztazích a finančně náročnému investování do bydlení, se život bez dětí zdá být více než pochopitelný.
Zaslouží si to však nějakou reflexi. Proč žena nechce děti? A co je nejdůležitější, proč je to normální volba?
Nejprve se zbavte mýtu, že každá žena se rodí s mateřským instinktem.
Přivedení dětí na svět, pokud se tak neděje ze sobectví, je čin, který představuje obrovskou zodpovědnost. Dítě není majetek ani hračka, musíte ho naučit, jak se stát dospělým. Stvoříte člověka, který si musí najít v životě své místo. Není divu, že rodičovství je ta nejtěžší práce. A pokud se žena necítí být připravená, neměla by být společností a svým okolím nucená stát se matkou.
Pro některé ženy existují další priority, například práce a kariéra. A nemají se za co stydět. I prací mohou udělat spoustu užitečných věcí pro tento svět. 
Existují také ženy, které nemají rády děti nebo se bojí ztráty své nezávislosti, stejně jako nevyhnutelných změn, které mateřství přináší.
A konečně existují lidé, kteří v minulosti prožili dramatické a bolestivé zážitky, pro které se nepovažují za schopné uspokojivě plnit rodičovskou roli.

žena se psem

V zásadě neexistuje správná nebo nesprávná volba. Vše záleží na jediné otázce. Budu šťastná s dítětem nebo bez něj? Samozřejmě nikde není řečeno, že žena, která otěhotní neplánovaně, nebude dobrou milující matkou. 
Nebo jsou takové ženy, které nikdy nenapadlo mít s partnerem děti, pak potkali jiného muže a najednou jim existence vlastního dítěte nepřijde tak úplně nemožná.
Neexistuje žádný správný recept na jakékoli rozhodnutí.
Důležité je rozhodnout se mít dítě, pouze když je to skutečně žádoucí, ne proto, že by příbuzní a přátelé věřili, že je to v určitém okamžiku v životě člověka nutností.
Lepší je přiznat si, že děti nechcete, než se přinutit je mít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku