Cestovní pasy mají dlouhou historii

V současné době mají cestovatelé do zahraničí dvě možnosti, jak v cizí zemi prokázat svou totožnost. Záleží na tom, kam cestují. Někde stačí občanský průkaz a jinde se neobejdete bez cestovního pasu. Cestovní pasy patří ve své oblasti k nejpoužívanějším a také nejstarším cestovním dokladům.

  • Zdá se až neuvěřitelné, že první takové doklady se objevují už v pátém století před naším letopočtem na Středním východě a také na území tehdejší Persie.

cestovní pasy

Cestovní pasy se pomalu dostávaly do celého světa. Největšího významu dosahují v devatenáctém století, kdy se začaly vyžadovat moderní způsoby prokázání totožnosti. K tomu sloužily pracovní knížky, křestní listy nebo domovské listy. Postupem času se na některých z nich začaly objevovat i fotografie jejich držitelů a tím pádem bylo možné nežádoucí osoby snadněji vyhledat.

Cestovní pasy na našem území

Po skončení první světové války začala velká migrace obyvatel a tím pádem byla nutná přesná identita. V období mezi oběma světovými válkami už se stávají pasy běžnou součástí vybavení každého cestovatele.

  • Pokud bychom nahlédli přímo do tehdejšího Rakouska-Uherska, pak zjistíme, že doklady byly důležité i pro tuzemské cestování.
  • Proto se začaly v druhé polovině devatenáctého století vydávat legitimační lístky.
  • Poštovním účelům sloužily po roce 1909průkazenky.

cestovní doklad

Pro zahraniční cesty byl ale nezbytným dokladem pas. Vývoj cestovních pasů byl velice dlouhý a po dlouhou dobu se také vše logicky psalo ručně. Strojově čitelné zóna přišla ke slovu až v osmdesátých letech dvacátého století.

  • Je zřejmé, že se cestovní doklady také hojně falšovaly.
  • Až moderní technologie používané v současné době, mohou falšování dokladů zabránit.

    • Neplatí to pochopitelně stoprocentně.
    • Vždy se najde natolik „šikovný“ falzifikátor, který si poradí i s nezbytnými znaky uvnitř dokladů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku