Proč žijí ženy déle než muži

Je pravda, že ženy žijí déle než muži, tvrdí to statistiky. I ve vyspělých průmyslových zemích je tento rozdíl více než 9 let. Právě z tohoto důvodu byly na různých univerzitách po celém světě provedeny četné studie, aby bylo možné pochopit, jaké jsou mechanismy, které vedly k tomuto jevu.
Důvod, jak se často stává, není jen jeden. Existuje souhrn několika příčin, které ženám umožnily dosáhnout vyhlídky na delší život.

žena a muž na růžovém pozadí

Jsou to hlavně geny, které rozhodují

Mezi nejvýznamnější studie patří ta z australské univerzity, která umožnila identifikovat určující faktor dlouhověkosti ve struktuře ženské mitochondriální DNA. Mitochondrie jsou nezbytné organely pro výrobu energie a novinkou je, že tento proces probíhá rychleji u mužů a urychluje stárnutí. Jejich mitochondrie jsou více vystaveny mutacím. To bylo odhaleno před několika lety seriózním výzkumem.

Imunitní systém

Dalším faktorem, který upřednostňuje ženské pohlaví, je větší odolnost imunitního systému spojená s pohlavními hormony. Ty jsou účinnou obranou proti patologiím a bakteriálním infekcím. Jde především o zvýšenou produkcí estrogenu. Stručně řečeno, ženy mají silnější a stresově odolnější imunitní systém.

Ženy také žijí déle, protože se stravují zdravěji

Ženy jedí a pijí lépe a zdravěji. Navíc podle italské studie 69% dotazovaných žen nikdy nekouřilo. Důležitá je také strava. Ženy přijímají více bílkovin, vitamínu A, kyseliny listové a vitaminu C a těží z antioxidačních účinků zeleniny díky přítomným polyfenolům a karotenoidům, vitamínům a minerálům. Jíst často doma je také známkou zdravého stravování. Ženy pijí méně sladkých sodovek a méně alkoholických nápojů než muži, kteří jich konzumují třikrát tolik. To je dáno tím, že ženy si vyhledávají daleko více informací o tom, co jí a většina z nich se zajímá také o redukci hmotnosti, takže mnohem častěji jí do polosyta a vyřazují z pokrmů cukr.

starší muž a žena na procházce

Ženy jsou čistotnější

Také se zlepšením hygienických a zdravotních návyků se délka ženského života prodlužuje více než u mužů. Bezvýznamný není ani faktor, že muži se běžně začnou zajímat o své zdraví až po 50. nebo 60. roce života, kdežto ženy jsou i kvůli těhotenství u lékařů daleko častěji i v mládí.
Nejdéle žijící žena s doloženým narozením je Jeanne Louise Calment. Narodila se 21. února 1875 a zemřela 4. srpna 1997. Žila 122 let a 164 dní. Ve 100 letech stále jezdila na kole. Nejdéle žijící muž byl Jirōemon Kimura narozený 19. dubna 1897 a zemřel 12. června 2013. Žil 116 let a 54 dní. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku