Parní vlaky nebyly vůbec pomalé

Ačkoliv si můžeme myslet, že doba, kdy byly stroje poháněné párou, už jsou dávno pryč, není tomu tak. Parní vlaky se využívají dodnes. My je ale už známe spíše z filmů pro pamětníky a poslední parní vlaky u nás dosluhovaly v sedmdesátých letech minulého století.

  • V zemích, jakými jsou Indie a Čína, ale jezdí stále.
  • A to i přes stále se vyvíjející se modernizaci.

parní vlak

Ze starých filmů můžeme mít pocit, že parní vlaky byly těžkopádné a že by se člověk dostal na místo určení spíše rychleji vlastním pohonem. Je to omyl. Z hlediska rychlosti jsou parní vlaky a moderní stroje celkem srovnatelné. Parní lokomotivy dosahovaly běžně i přes 100 km/hod.

V čem je tedy zásadní rozdíl mezi parní a elektrickým vlakem?

Především v náročnějším provozu. Aby mohl parní vlak vůbec vyjet, bylo zapotřebí dlouho před jízdou roztápět kotel, doplňovat uhlí a také vodu. Důkazem toho jsou dodnes zachované vodojemy na některých nádražích.

  • Světovou špičkou v dopravě parními vlaky byla Anglie.
  • Tamější parní lokomotiva Mallard dokázala jet rychlostí přes dvě stě kilometrů za hodinu.

    • Stalo se tak roku 1938.

Běžně upalovaly parní vlaky rychlostí kolem 160 km/hod.

Na páru jezdily i automobily

Parní stroj byl ale využíván i v automobilech. Byl to vlastně historicky první motor, který byl do automobilů montován. Pro svou velikost a vyšší hmotnost se ale více uplatnil spíše ve zmíněné železniční a také lodní dopravě. U osobních vozů bylo zapotřebí vymyslet něco efektivnějšího.

lokomotiva

  • První automobily na parní pohon připomínaly spíše malé lokomotivy a byly oproti vlakům skutečně těžkopádné.
  • Navíc nebyly jejich jízdní vlastnosti příliš kvalitní.

První automobil, který byl poháněný spalovacím motorem, vyjel v roce 1886 a pocházel z dílny Carla Benze.Přezdívalo se mu Benzova tříkolka. Ačkoliv vypadá spíše jako kočár, má kromě benzínového motoru i elektrické zapalování, vodní chladič, karburátor a podvozek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku