Tavení mědi bylo pro lidstvo přelomovým okamžikem

Kdy přesně se začala těžit a zpracovávat měď, už se asi nedozvíme. Tento údaj můžeme jen odhadovat z celé řady archeologických nálezů. Faktem je, že měď byla využívána člověkem už v dobách pravěkých. A to v pozdní době kamenné. Využití mědi bylo pro člověka přelomové období. Poté, co ji člověk dokázal tavit, nastupuje doba bronzová. V této době žil kupříkladu slavný Ötzi, který byl nalezen v Alpách. Jeho životní pouť spadá do doby cca 3200 př. n. l.

měď

  • Čím naši předkové roztápěli pece na tavení mědi?

    • K dispozici byly většinou dvě suroviny.
    • Buď se využíval suchý trus anebo v oblastech, kde rostly datlovníky, se využívaly datlové pecky.

Využití mědi bylo celkem převratné. Je totiž nejen základem celé řady velice důležitých slitin, ale také se vyznačuje dobrou tepelnou i elektrickou vodivostí a snadným mechanickým zpracováním. Vyniká také odolností vůči korozi.

  • V současné době je velice důležitým prvkem především v elektrotechnice.
  • V dřívějších dobách se z mědi razily i mince.

měděné trubky

Mohly měděné zbraně fungovat?

Zajímavé je, že v dobách dávných byly vyráběné ze slitiny mědi a cínu i zbraně. Přitom tato slitina nepatří právě k nejtvrdším materiálům. Proto vznikla domněnka, že zbraně z těchto materiálů se vůbec k boji nepoužívaly, ale sloužily spíše jako ceremoniální pomůcky.

  • Dlouhodobé studie ale prokázaly, že se tyto zbraně skutečně využívaly i v bojích.

Nejprve bylo ale nutné přijít na techniku, kterou se bojovalo. A pak už bylo vše jasné. Pokud bychom to řekli zjednodušeně, pak záleželo na šikovnosti každého bojovníka, jak si se svou málo odolnou zbraní poradil. A vzhledem k tomu, že se tehdy zbraně vyráběly především z těchto materiálů, byly vlastně síly vyvážené.

  • Podle zkoumaných bojových technik se soupeři netloukli meči hlava nehlava, ale spíše se snažili jeden druhého zatlačit a poté zasadit protiúder.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku