Pokud se bavíme o technologii

Pokud se bavíme o technologii, pak můžeme mít nejednou na mysli i dost rozdílné pojmy. Protože co obor, to alespoň poněkud odlišná specifika, a tudíž i to, co je nezbytně provází, tedy právě technologie.

kybernetická síť

Všeobecně se dá toto slovo charakterizovat jako obor techniky, který se uplatňuje ve všech jejích odvětvích, může se však dotýkat i nejednoho dalšího oboru lidské činnosti. Hlavním úkolem takové technologie je tvorba, zavádění a zdokonalování použitelných a používaných výrobních postupů. Přičemž může jít tu o postupy a procedury ryze mechanické, tu ale klidně i elektrotechnické a elektronické, jaderné, fyzikálně chemické, chemické, biochemické, potravinářské a tak dále.

Ale nemusí se jednat jenom a pouze o toto. Pod pojem technologie se totiž dá zařadit třeba i

  • technika
  • nejnovější technika
  • elektronika
  • soubor výrobních, služebních nebo opravných prostředků některé konkrétní firmy
  • souhrn prostředků používaných pro konkrétní práci využívanou ve výrobě, službách či opravách
  • soubor dokumentů nějakého podniku spadajících pod výrobní tajemství nebo know-how, jako jsou technické výkresy, technická dokumentace, plány, schémata, výrobní postupy, prospekty atd.
  • oddělení technické přípravy výroby v některém podniku.

Zpravidla si ale pod technologií představujeme záležitosti jako dejme tomu obrábění, tváření, slévání, svařování, povrchové a tepelné úpravy, chemické procesy, informační technologie, technologii montáže či technologie logistické.

umělá inteligence

A jak bych pojem technologie klasifikoval já sám?

Asi jako popis způsobů, jak si počínat v jednotlivých krocích, během nichž se něco změní v něco jiného, dejme tomu surovina ve výsledný produkt či meziprodukt. Technologie je pro mne něco, co říká, jak si má člověk počínat, aby vzniklo nakonec to, co vzniknout má. Samozřejmě s výjimkou případů, kdy se lidé rozhodnou používat technologii s tím, že se teprve uvidí, k čemu je tato nakonec dovede.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku