Teplé nebo studené světlo: které z nich použít v různých místnostech domu

Chyba v osvětlení je často způsobena nesprávnou volbou mezi teplým a studeným světlem, což může významně ovlivnit celkový výkon osvětlení v různých místnostech domu. Kde tedy použít teplé a studené světlo?

Jaké jsou rozdíly mezi teplým a studeným světlem

Rozdíl mezi teplým a chladným světlem spočívá v teplotě samotného světla. Zjednodušeně lze říct, že teplé světlo je žlutooranžové a studené světlo je bílé až do modra.

stropní světlo

Lepší teplé nebo studené světlo a pro jaké místnosti

Volba typu osvětlení je velmi důležitá a je třeba ji pečlivě zvážit, aby bylo v každé místnosti dosaženo maximální míry pohodlí a efektivity.
Kromě pohodlí lze světlo strategicky využít ke zvýšení sugestivního účinku nábytku. Například estetiku domu vybaveného ultramoderním, lesklým nebo lakovaným nábytkem lze vylepšit použitím studeného bílého nebo neutrálního světla.

Vhodné světlo v kuchyni

V místnostech, kde dochází k činnostem vyžadujícím soustředění a dobrou viditelnost, například v kuchyni, je nutné zvolit osvětlení se studeným světlem, protože má vynikající hodnoty z hlediska jasu. To je hodně praktické hlavně pro osvícení pracovních desek.

lampa v obývacím pokoji

Světlo pro studium

Podobný argument jako v kuchyni platí i pro prostředí věnované práci nebo studiu. Studené světlo je vhodnější ke čtení, protože méně zatěžuje oči.

Jak si posvítit v obývacím pokoji a v ložnice

U místností používaných k relaxaci, jako je obývací pokoj nebo ložnice, není nutné osvětlovat celý pokoj. Příliš silné světlo může být nepříjemné. Příliš mnoho jasu by mohlo vyvolat pocit hyperaktivity, který není pro tyto místnosti vhodný. Mnohem vhodnější je použití žárovek s teplým světlem, které osvětlí jemně a bez oslnění. Dokáže vytvořit atmosféru intimnosti a bezpečí.

Kombinace do koupelny

Koupelna je místem věnovaným relaxaci, ale také osobní hygieně, líčení, holení atd. Je proto vhodné rozlišovat základní světlo vytvářející pozadí od funkčního (například to u zrcadla). V druhém případě se doporučuje studené světlo. U základního osvětlení je vhodné přizpůsobit se vybavení a barvám zvoleným pro dané prostředí. Pro rustikální prostředí je například vhodnější teplé světlo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku