Plavky kdysi a dnes

Pokud bychom vyrazili na pláž v plavkách z 18. století, asi bychom vyvolali u ostatních záchvat smíchu. Plavky totiž připomínaly spíše kompletní oblečení. A nejen u žen. Ani mužům nebylo dovoleno odhalit více než v běžném životě. Koupací úbory se začaly objevovat až ve století devatenáctém. Ale ani tehdy se nejednalo o pohodlné oblečení do vody. Ženy nosily plavky, které byly spíše podobné šatům a muži něco na způsob celotělových podvlékaček. Ženy si mohly navíc navléknout i nerezové korzety.

animovaný obrázek – žena v retro růžových plavkách

  • Začátek století dvacátého byl pro plavky doslova revolučním.
  • Zejména mladé ženy a dívky už nechtěly halit celé tělo do neforemných a také jistě dost nepraktických šatů, a tak materiálu na plavkách pomalu ubývalo.

Odvážná Anette Kellermanová

Průkopnicí se v oblasti módy a plavek stala australská plavkyně Annette Kellermanová. O tom, že to byla skutečně odvážná dáma, svědčí fakt, že se jako jedna z prvních žen pokusila přeplavat Lamanšský průliv. To se jí sice nepovedlo, ale svět zaujala i tak. Vyvolala velké pobouření tím, že si na svůj pokus oblékla jednodílný oděv, který byl vybaven ramínky a dosahoval nad kolena.

  • Pro veřejné pohoršení byla dokonce zatčena.
  • Tvrdila, že se v klasickém koupacím úboru cítí jako v řetězech.
  • Soud její argument vyslyšel a Annette byla propuštěna na svobodu.

A pak už nic nestálo v cestě tomu, aby se i plavky staly důležitým tématem módy.Na pláže vyrazily ženy ve dvoudílných plavkách. Na plavky dnešního typu si ale ženy počkaly až do roku 1946, kdy se objevily v Cannes „nejmenší plavky na světě“. Vynálezcem byl, jak jinak, muž. Tím byl návrhář Jacques Heim.

mladá dívka v červených plavkách

  • Pokud bychom se ale podívali na římské mozaiky ze třetího století před naším letopočtem, pak bychom mohli spatřit ženy – sportovkyně, které mají na sobě dvoudílný oblek navlas stejný jako naše dvoudílné plavky.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku