Proč je Božena Němcová považována za tvrdou a bezohlednou ženu?

Jednou z nejslavnějších žen naší země je bezesporu spisovatelka Božena Němcová. Bylo toho o ní napsáno tolik, že každý z nás zná alespoň nějakou informaci z jejího soukromého života.

  • Ve školních lavicích jsme se pochopitelně dozvěděli především informace o její literární činnosti.
  • Někdy díky tomu můžeme získat dojem, že byli spisovatelé a další umělci sice lidmi výjimečnými, ale také tak trochu sterilními.

psaní knih

Božena Němcová jistě výjimečná byla, ale jinak to byla docela normální žena, která měla své sny a touhy.Pokud bychom se nad tím zamysleli, pak byla i v této oblasti vlastně výjimečná.

  • Většinou totiž platí, že čím je člověk více inteligentní, tím více toho od života chce.
  • Bohužel, tento fakt s sebou často nese logicky i nespokojenost se životním osudem.
  • A přesně toho je Božena Němcová zářným příkladem.

Toužila po lásce a po uznání. Obojího se jí dostalo pouze v omezeném množství. Ten, kdo nahlédl do jejího osudu o kousek více, by mohl mít dojem, že se jednalo o bezohlednou ženu, která si šla tvrdě za svým cílem. Naskýtá se otázka, jestli bychom o ní dnes věděli, když by toho nebyla schopná? Zajisté ne. Byla by součástí bezejmenných zástupů žen, které pro klid dělaly to, co od nich žádaly dobové konvence.

stránka

Bez Němcové by byla česká literatura ochuzená

Božena Němcová prožila podstatnou část svého života v první polovině devatenáctého století. A tehdy bylo asi velice těžké prosadit se v čistě mužském světě. Často byla konfliktní a tvrdá. A často také svou vůli prosazovala s důsledností, která by se mohla označit jako sebezničující.

  • Pokud by Němcová vším tímto neprošla, jistě by nám tu nezanechala tak úžasné dílo.
  • A my můžeme s jistotou říci, že pokud by na světě nebyla Božena Němcová, zůstalo by v naší literatuře velké prázdné místo.

Za to, že dnes můžeme její dílo obdivovat, vděčíme i jejímu manželovi, se kterým vedla celoživotní válku.On byl tím, který se zasloužil o vydání části díla své manželky po jejím odchodu z tohoto světa.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku