Správná úprava chřestu

Jak si správně upravit chřest před použitím do různých pokrmů a na co je potřeba si dát pozor? Chřest je zapomenutý druh zeleniny, který opět nabírá na své síle. Lidé ho po dlouhé době opět začínají vidět v prodejnách v období koncem dubna a května. Toto je čas, kdy chřest dozrává. Můžete se koupit chřest bílý a zelený. Každý z nich má jiný způsob pěstování. Bílý chřest se pěstuje pod speciálními keramickými poklopy, které brání přístupu světla. Proto je bílí a nemá zelené zbarvení. Zelený se pěstuje volně za přístupu denních paprsků.

pěstování

Chřest se používá do spousty pokrmů. Můžete ho využít jako hlavní chod a osmažit ho v klasickém trojobalu podobně jako řízek. Nebo se velmi často používá jako příloha. Může se podávat zlehka restovaný s další zeleninou nebo jednotlivé lusky zabalit do slaniny a osmahnout. Jsou různé úpravy chřestu. Restovaný chřest přelitý holandskou omáčkou podávaný s vepřovou panenkou a spousta dalších vynikajících pokrmů. Jak si doma správně upravit chřest a na co si dát pozor si právě řekneme. Jednoduché rady a triky.

chřest

  • Samotný chřest by se měl před použitím opláchnout od nečistot stejně jako s každou jinou zeleninou. Když máme starší nebo silnější chřestové špalíky je lepší ho oloupat. Hlavně tu část ke konci. Ta bývá často dlouhým zráním dřevnatá. V pokrmu pak není dobrá a musí se ze samotného chřestu okrájet, neboť se nedá pokousat. Oloupáním tak tuto část odstraníme a v pokrmu nám nebude dělat neplechu. Na loupání můžeme využít škrabku nebo menší nožík. Záleží na vás. To je jedna z nejdůležitějších rad před samotným zpracováním.
  • Když budeme používat bílý chřest, který je silnější je dobré ho nechat na chvilku povařit, abychom docílili krásně měkkého pokrmu. Ovšem nesmíme vařit dlouho, jinak se nám rozvaří. Nejlepší bude, když chřest jen spaříte vroucí vodou, necháte pár minut a vyjmete ho. Jeho tvrdost je podobná například květáku. Ten, když se před smažením nespaří, může dojít k tomu, že bude na skus tvrdý.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku