Sůl nad zlato? Ne vždy

Sůl nad zlato – tak jako ve staré známé pohádce to v dnešní době zas až tolik neplatí. S minimem solí – to je ta jediná správná cesta k našemu lepšímu zdraví.

miska se solí

Ačkoliv je sůl důležitá a nezbytná pro náš organismus, protože doplňuje tělu důležité minerály, její nadměrné užívání může způsobit malér. Důsledkem jsou pak kardiovaskulární onemocnění, problémy s tlakem, snížená funkce ledvin a další zdravotní problémy.

JAKÝ JE DOPORUČOVANÝ DENNÍ PŘÍJEM SOLI PRO ORGANISMUS?

Světová zdravotnická organizacedoporučuje omezit denní příjem soli na 5 g. Realita je ovšem úplně někde jinde. Velká část Čechů totiž běžně denně zkonzumuje 10 – 15 gramů soli, což je až trojnásobek doporučovaného množství.

V dnešní době totiž většina z nás přijímá více soli, než je zdrávo. Téměř 40% soli získá naše tělo z pečiva. Dalším z hlavních zdrojů soli je pak maso.

Pozor na skrytou sůl v jiných potravinách

Mnozí z nás si řeknou: „Vždyť já skoro nesolím“. Jenže musíme brát v potaz také „skrytou“ sůl, která je mnohdy v potravinách, u kterých bychom to vůbec nečekali. Skrytou sůl tak najdete třeba v sušenkách. I ten, kdo nesolí, může tedy přijímat velké množství soli.

POZOR NA VYŠŠÍ CHUŤ K JÍDLU A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE

Zároveň také slané jídlo zvyšuje chuť a nabádá tak tělo k většímu energetickému příjmu. Následkem toho pak je přibírání na váze, což může vést až k obezitě.

sůl na stole

Čím sůl v jídelníčku nahradit?

Mnozí si možná řeknou, že bez soli to není ono. Ale opak je pravdou – jde to. Je to jen o zvyku. Sůl lze totiž v jídelníčku velice snadno nahradit, a to například pomocí bylinek. Mezi takové bylinky patří: libeček, majoránka, pažitka, majoránka, řapíkatý celer, cibule nebo česnek.

Udělejte tedy něco prospěšného pro vaše zdraví a začněte sledovat, co jíte. Omezte sůl ve vašem jídelníčku a brzy uvidíte, že se začnete cítit lépe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku