Přínos vesmírného výzkumu pro běžné lidi

Kolik předmětů každodenní potřeby pochází z vesmíru?

Pojďme si připomenout zlomek věcí, které byly původně vynalezeny, aby sloužily astronautům nebo byly součástí vesmírných technologií a které by pravděpodobně ani nebyly v našich životech, kdyby se nerealizoval vesmírný program v tak velké míře, jako je tomu v posledních desetiletích.

aku vrtačka při práci

 • Čočky odolné proti poškrábání
Ve vesmíru je v prostoru mnoho částic, které by za určitých okolností mohly poškodit průhledné clony helem, které musí astronauti při opuštění vesmírné stanice nebo modulu mít nasazené. Při poškození nemají možnost si clonu odstranit a mohlo by se stát, že by dobře neviděli. Proto byl vynalezený materiál, který se posléze uplatnil při výrobě brýlí s čočkami, které jsou až 10x odolnější proti poškrábání.
 • Ušní teploměry
Normální teploměry nemohou měřit teplotu hvězd, proto NASA použila infračervenou technologii. Na základě této myšlenky vynalezla společnost infračervený senzor a vložila jej do ušních teploměrů. Verze používané v nemocnicích detekují teplotu do dvou sekund. 

• Podešve bot
Vesmírný oděv misí Apollo zahrnoval speciální boty s pružinami. Několik společností vyrábějících sportovní obuv tuto technologii začalo používat. Taková podešev u boty mnohem lépe absorbuje energii, kterou vyprodukuje náraz nohy na zem a obratem ji vrací, čímž vzniká vztlak, který pomáhá snížit námahu vynaloženou na další krok.

• AKU vrtačka pro profesionály i kutily
NASA spolupracovala na vytvoření vrtačky s magnetickým motorem, která optimalizuje životnost baterie, k radosti kutilů se tento vynález rozšířil a je cenově dostupný. Už tak není třeba vlastnit desítky metrů prodlužovacích kabelů, když se kutilové realizují na zahradě nebo v prostorách, kde nejsou zásuvky. Kabel také při práci hodně překážel.

sportovní obuv

• Filtry na vodu z vodovodu
Tyto zdánlivě jednoduché filtry vycházejí z potřeby NASA čistit vodu během dlouhých cest vesmírem. Vzhledem k nedostupnosti zdrojů vody, je voda velice cenná a musí se recyklovat a čistit k opakovanému použití.
K dalším vychytávkám, které nám usnadňují život patří například satelitní navigace, polyuretanová pěna, kterou máme v matracích a která původně sloužila ke zmírnění nárazu při přistání, nebo detektory kouře, které hlídají vesmírné stanice před případnými požáry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku